جراحی بینی یا رینوپلاستی چگونه انجام میشود ؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از انواع جراحی صورت برای زیبایی محسوب میشود و معمولا توسط یک جراح گوش و حلق و بینی ، جراح فک و صورت و یا جراح پلاستیک انجام میگیرد.

جراحی بینی

در جراحی بینی مشکلات متفاوت بینی را می توان برطرف نمود، به طور نمونه :

 • اگر بینی بزرگ باشد
 • اگر بینی دارای قوز باشد ( جراحی بینی استخوانی )
 • کم بودن زاویه بینی و لب و افتادگی نوک بینی
 • اگر بینی پهن باشد
 • اگر سوراخ های بینی بزرگ باشد
 • اگر بینی جعبه ای شکل باشد
 • اگر فاصله نوک بینی تا صورت زیاد باشد
 • غیرقرینه بودن بینی و دررفتگی تیغه بینی
 • اگر نوک بینی دو شاخ باشد
 • دماغ زین اسبی حاصل جراحی های قبلی
 • بد شکلی های بینی بعد از جراحی

 سن مناسب جراحی بینی

در بچه ها محدوديت هایی وجود دارد كه موجب مانعیت جراحي بيني پیش از بلوغ كامل مي شود، بیشتر دختران در پايان ۱۶سالگي و پسرها در پايان ۱۸ سالگي به بلوغ كامل میرسند و ميتوانند تحت جراحی بینی قرار گيرند .

رفع عيوب بيني در این سن باعث ميشود در يك زمان طلايي از زندگي نوجوانان اعتماد به نفسشان بیشتر شود .

اعتماد به نفس

نبايد از یاد ببریم كه در اين زمان است كه نوجوان نه تنها خودش را مي شناسد بلكه احتمالاً آينده اش را پايه ريزی خواهد كرد.

از سوی ديگر امروزه تعداد قابل توجهي از متقاضيان جراحی بینی افرادی هستند که سن بالای ۴۰ سال دارند.

مراقبتهای بعد از جراحی بینی :

مراقبتهای بعد از جراحی بینی :

تغذیه :

فرد باید بعد از جراحی تا جوش خوردن غضروف ها  از تکان دادن فک خود در حین غذا خوردن کاملا خودداری کند .این بدین معنی نیست که محدودیت غذایی وجود داشته باشد.

غذا خوردن باید به گونه ای باشد که فک بالا در حین جویدن تکان نخورد.قاعدتاً هنگام تکان خوردن احتمال باز شدن بخیه و جابجایی غضروف ها وجود دارد .

طبیعتاً در رابطه با نوع غذا غذاهایی که گرم مزاج باشند ( از لحاظ طب سنتی ) محدودیت استفاده دارند.

۲- بهداشت دهان :

مدت بهبودی بیمار بعد از جراحی بینی حدوداً یک ماه طول میکشد . به بیماران توصیه میشود از مسواک هایی با سایز و حجم کوچک تری استفاده کنند.

طبیعتا استفاده از مسواک برقی که حجم کمی دارد توصیه میشود. استفاده از شتسشو با فشار آب ( jet Irrigation )  نیز راه مناسب تری است.

بنابراین  حفظ بهداشت دندان ها و دهان به جای مسواک با استفاده از محلول های دهان شویی ضروری میباشد .

۳- استفاده از مواد مکمل :

ویتامین c در تشکیل الیاف کلاژن و کلسیم در جوش خوردن استخوان بسیار تاثیر گذار میباشد .

در نتیجه مکمل های غذایی که دارای عناصر معدنی و ویتامین باشد به بیمارانتوصیه میشود که حتما استفاده کنند .

۴- داروهای استفاده شده بعد از جراحی بینی :

علاوه بر اینکه متقاضی از داروهایی که قبل از جراحی بینی به طور نمونه برای فشار خون و یا موارد دیگر توسط پزشک تجویز میشود استفاده میکند مصرف آنتی بیوتیک هایی مانند  قرص سیپروفلوگزاسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۰ روز توصیه میشود  .

رفع ورم

رفع ورم

برای رفع ورم و درد استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند کپسول سلکوکسیب هر ۸ ساعت یک عدد با دوز ۲۰۰ میلی گرم تا ۱۰ روز پیشنهاد میشود  .

تامپون بینی

به دلیل اینکه تامپون داخل بینی وجود دارد و بینی دارای آبریزش بینی میباشد لازم است در مدت کوتاهی از قرص های انتی هیستامین دکونژستانت هم استفاده نماید .

به علت وجود خونریزی و خونآبه بعد از از جراحی زیبایی بینی استفاده از اسپری یا قطره فنیل افرین %/۵ درصد به فاصله هر ۶ ساعت توصیه میشود .

شتشویی با محلول نرمال سالین

شتشویی با محلول نرمال سالین داخل لوله های سیلیکونی مروسل های ( تامپون های المانی ) که قبلا اشاره شده بود در سه روز اول باعث احساس راحتی و امکان تنفس از بینی را فراهم می نمایند .

استفاده از پماد ضد زخم و ضد اسکار که از همان روز اول باید به محل بخیه ها روزی دو بار مالیده شود .

روش استفاده از این پماد ها طوری است که باید نخ بخیه ها زیر پماد مدفون شود و محل زخم توسط این پماد رطوبت لازمه را خواهد داشت تا بدون ایجاد بافت کلوئید جوش بخورد .

استفاده از پماد

استفاده از پماد حتی بعد از کشیدن بخیه ها به مدت یک ماه توصیه میشود . در هر بار استفاده از پماد ژله ای گفته شده خشکی های پماد قبلی نباید کنده شود و پماد جدید باید روی پماد خشک شده قبلی اضافه شود .

در جراحی بینی گوشتی استفاده کوتاه مدت از قرص پردنیزولون ۵۰ میلی گرم به صورت نصفه قرص تا ۷ روز باعث کاهش دراماتیک ورم و کاهش ایجاد بافت فیبروز میشود .که با نظر پزشک در بعضی از بیماران توصیه میگردد .

نکته

در بیمارانی که به علت مشکلات آکنه از قرص راکوتان استفاده مینمایند قبل از عمل جراحی لازم است به مدت سه الی ۶ ماه از مصرف قرص خودداری کنند .

ولی بعد از جراحی زیبایی بینی در بینی های گوشتی وقتی محل زخم ها به طور کامل خوش خوردگی پیدا کرد ( حداقل بعد از یک ماه ) استفاده از قرص راکوتان به کوچک شدن بینی و کم شدن بافت سباسه و چربی بینی کمک می کند .

فعالیت های بعد از  جراحی زیبایی بینی

فعالیت های بعد از  جراحی زیبایی بینی

افراد پس از جراحی بینی تا دو ماه اکیدا از هر نوع فعالیت فیزیکی یا ورزشی یا جسمی که به فشار آوردن تعبیه میشود باید پرهیز کنند.

این فعالیت ها محدودیت در ورزش بدنسازی ، دویدن ، خم شدن هنگام سجده کردن، بازی هایی مانند فوتبال و فعالیت های زنانشویی و جنسی و احتیاط در هنگام بلند شدن از روی تخت را شامل میشود .

خوابیدن

افراد باید آرام به فعالیت های خود ادامه دهند  . هنگام برخاستن از تخت خواب باید در چند مرحله این کار را انجام دهند  . بدن سازی پس از دو ماه از جراحی مانعی ندارد .

طبیعتا ورزش های که احتمال ضربه و صدمه به بینی میشود مانند ورزش های فوتبال و کشتی تا پایان عمر داراری محدودیت میباشد .

استراحت مورد نیاز برای کارمندان به مدت یک هفته کافی میباشد ولی برای کسانی که کار سنگین دارند مانند کارگران ، بنا ها و شغل های آزاد که فعالیت آنها دارای فشار آوردن به بدن میباشد و احتمال بلند کردن بار بیشتر از ۵ کیلو وجود دارد تا ۲۰ روز ممنوعیت کاری وجود دارد .

عوامل موثر بر هزینه جراحی بینی

عوامل موثر بر هزینه جراحی بینی

عوامل متعددی در هزینه جراحی بینی میتواند تاثیر گذار باشد که این عوامل شامل موارد زیر میباشد :

تجربه جراح در جراحی بینی

با توجه به تخصص و مهارت جراح و سابقه کاری او  قیمت ها متفاوت میباشد زیرا جراحی که چندین سال سابقه جراحی بینی را دارد با چالش هایی که هنگام عمل اتفاق می افتد آگاهی دارد  و قطعا هزینه ی بیشتری دریافت می کند.

نوع بینی

نوع بینی افراد نقش مهمی را در تعیین قیمت جراحی بینی دارد. افرادی که دارای بینی گوشتی یا غضروفی هستند معمولا هزینه بیشتری برای جراحی بینی پرداخت می کنند.

ولی معمولا هزینه جراحی بینی استخوانی کمی کمتر میباشد. به علاوه اگر جراحی بینی ترمیمی توسط جراح دیگری انجام گیرد معمولا هزینه بیشتری از جراحی بینی اول دارد.

منطقه جغرافیایی

همچون خدمات دیگر هزینه جراحی بینی با توجه به منطقه ی جغرافیایی متفاوت میباشد. به طور نمونه هزینه جراحی بینی در کرج در مقایسه با شهرستان های کوچک قابل قیاس نمیباشد.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که جراحان بینی خوب به علت امکانات شهرهای بزرگ در این شهرهاسکونت دارند .

پروتز سینه   جراحی شکم  جراحی بینی طبیعی