جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی معمولاً برای افرادی مناسب است که دارای بینی های قوز دار، عقابی همراه با پوست نازک هستند. جراحی بینی عملی است که در دنیا به خصوص در ایران طرفداران زیادی ار دارد.

جراحی بینی استخوانی

 

معمولاً بینی استخوانی به شکل  قوزدار و عقابی است و پوستش نازک است و فرم آن خم و زاویه‌ دار است.

وجود این نوع بینی در زندگی فرد اختلال ایجاد کرده و ممکن است در اعتماد به‌ نفس وی تأثیرات منفی در بر داشته باشد و  این، انگیزه‌ای برای افراد می‌شود تا به رینوپلاستی یا همان جراحی بینی  اقدام کند.

یکی از جراحی های باز یا بسته در جراحی بینی استخوانی ، برای اینکه قوز روی بینی فرد رفع شود توسط جراح انتخاب میشود.

به نظر و پیشنهاد خیلی ها نتیجه جراحی بینی استخوانی در مقایسه با جراحی بینی گوشتی خیلی بهتر میباشد و افرادی که این جراحی را انجام میدهند از نتیجه آن راضی هستند.

با کمک جراحی بینی استخوانی برآمدگی هایی که روی بینی افراد است و قوز نامیده میشود برطرف خواهد شد و باعث تناسب بینی با دیگر اجزای صورت خواهد شد، که این امر موجب افزایش زیبایی اعتماد به نفس افراد خواهد شد.

میزان کبودی و ورم بعد از جراحی بینی استخوانی نسبت به جراحی بینی گوشی کمتر است.

همچنین قیمت جراحی بینی استخوانی به نسبت ارزانتر از گوشتی در شهرهای مختلف متفاوت است مثلا قیمت جراحی بینی در کرج با تهران تفاوت دارد.

دلایل ایجاد قوز روی بینی

دلایل ایجاد قوز روی بینی

دلایل زیادی برای وجود آمدن قوز روی بینی های استخوانی میشود، از مهم‌ترین این دلایل میتواند مربوط به وراثت باشد از دیگر عوامل می‌توان به ضربه وارد شدن به بینی، شکستگی و رشد بیش‌ از اندازه غضروف و استخوان بینی اشاره نمود.

اگر در دوره نوجوانی بینی فرد دچار آسیب شده باشد، در این حالت غضروف استخوان بینی شخص مورد نظر بیش از اندازه رشد میکند و اندازه استخوان بینی از حالت نرمال بزرگ تر خواهد شد.

این رشد غیر عادی استخوان تأثیر منفی و نامطلوبی روی چهره و  اعتماد به‌ نفس فرد خواهد گذاشت که این مشکل با جراحی بینی استخوانی قابل برطرف شدن میباشد.

ویژگی‌های بینی استخوانی

یکی از مهمترین مشخصه های بینی استخوانی، پوست نازک، غضروف‌های سفت با استخوان‌های محکم میتوان اشاره کرد.

انواع روش های جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی را هم می‌توان با بیهوشی عمومی و هم میتوان با بی‌حسی موضعی انجام شود. در جراحی بینی استخوانی راه های مختلفی برای کاهش پهنای استخوان بینی وجود دارد.

به طور مثال در یکی از روش‌ها که بیشتر از دیگر روش‌ها هم به کار میرود ، استخوان‌های جانبی بینی را قطع میکنند و به جهت داخل بینی هل می‌دهند. که در این صورت از روش بسته جراحی بینی استخوانی استفاده میشود.

بعد از جراحی بینی استخوانی حداقل به مدت یک تا سه هفته فرد باید از اسپلینت بینی استفاده کند.

در هفته های اول بعد از جراحی بینی استخوانی ، کبودی و ورم روی صورت فرد ایجاد میشود که به‌ مرور با توصیه‌های پزشک رفع خواهد شد و نتیجه نهایی بعد از گذشت یک الی سه ماه روی بینی فرد نشان داده خواهد شد.

جراحی بینی استخوانی به روش بسته

جراحی بینی استخوانی به روش بسته

روش بسته به کار گرفته شده در جراحی بینی استخوانی که مدت زمان طولانی است پزشکان از آن استفاده میکنند.

همه ی برش ها در داخل بینی ایجاد میشوند و هیچ برشی روی بینی ایجاد نمیشود که مشخص نبودن آثار برش روی بینی از مزایای جراحی بینی به روش بسته  است و طرفداران خاص خود را دارد .

اما مشکلی که این روش دارد این است که در این روش مستقیما جراح نمی تواند داخل بینی را مشاهده کند در نتیجه بهتر است برای بینی هایی که مشکلات جزئی دارند از این روش استفاده شود.

ولی بینی هایی که مشکلات پیچیده زیادی دارند نمی‌توان از این روش درمانی استفاده کرد.

 

جراحی بینی استخوانی  به روش باز

روش جراحی باز روش دیگر در جراحی بینی استخوانی میباشد، در این روش جراحی بینی استخوانی ، روی بینی را کاملاً به سمت بالا می‌رانند تا داخل بینی کاملا برای جراح مشخص باشد .

روی پوست بینی در این روش برش ایجاد میشود، بعد از جراحی بینی کبودی و تورم بیشتری ایجاد میشود.

مزیت این روش این است که چون جراح با باز بودن داخل بینی همه ی بینی را میبیند میتواند کار دلخواه خود را روی بینی انجام شود و نتیجه بهتری را حاصل شود.البته  اینکه کدام روش برای بیمار مناسب است را پزشک تشخیص میدهد.

مدت‌زمان انجام جراحی بینی استخوانی

مدت‌ زمان انجام جراحی بینی استخوانی

زمان انجام این جراحی بسته به مدت زمانی که جراح میخواهد روی بینی فرد کار کند و آن را تغییر دهد میباشد.که این زمان معمولا یک الی سه ساعت زمان میبرد.

بعد از جراح بینی استخوانی نیازی به بستری شدن بیمار نیست و با نظر مثبت پزشک در صورتی که فرد مشکل خاصی نداشته باشد مرخص شود.

اقدامات لازم بعد از جراحی بینی استخوانی

بعد از جراحی بینی استخوانی  فرد باید نکات زیر را رعایت کند تا به نتیجه دلخواه برسد:

  • خم نکردن بینی تا دو هفته بعد از جراحی
  • استفاده از چند بالش در زیر سر در زمان دراز کشیدن برای اینکه ارتفاع سر از سطح بدن بالاتر قرار بگیرد.
  • برای اینکه بینی فرد دچار خونریزی نشود فرد نباید فعالیت های سنگین انجام دهد.
  • باید کاملا مراقب باشد هیچ ضربه ای به بینی وارد نشود و تا یک هفته با دهان خود نفس بکشد زیرا با تنفس از راه بینی دچار تورم خواهد شد.
  • استفاده از کمپرس سرد به مدت دو روز بعد از جراحی
  • در صورت شل شدن پانسمان حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
  • به مدت دو ماه در مقابل سرما و گرمای شدید قرار نگیرید.
  • به هیچ وجه بینی خارانده نشود چون موجب خونریزی و عفونت خواهد شد.
  • جراحی بینی باعث نازک شدن پوست بینی میشود به همین دلیل نباید مستقیماً در برابر نور خورشید قرار بگیرید و از کرم ضد آفتاب حتما استفاده شود.

استفاده از چسب بعد از عمل جراحی بینی استخوانی

بعد از جراحی بینی استخوانی و گوشتی حتما از چسب بینی استفاده کنید زیرا ورم بینی را کم میکند.بعضی وقت ها نیاز است در شب ها هم از چسب بینی استفاده شود.

استفاه از چسب بینی در بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی ضروری تر میباشد.

در صورتی که فرد از چسب بینی استفاده کرد و دچار حساسیت شد  و بینی‌اش دچار خارش و التهاب شد باید جهت از بین بردن این مشکل  از کرم‌های هیدروکورتیزون، سه بار در روز حتما استفاده کند.

 

جراحی شکم  جراحی بینی   پروتز سینه 

جراحی بینی طبیعی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *